Tipy na výlety
Léto 2014 na Šumavě bude v tomto roce nabité událostmi. Přinášíme Vám tipy pro Vaše toulky Šumavou.
Naučné stezky a poznávací okruhy
Šumava nabízí nepřeberné množství naučných stezek a poznávacích okruhů. Tyto naučné stezky vedoucí šumavskou krajinou Vám přiblíží život v jednotlivých ekosystémech a seznámí Vás také s historií daných míst. Většina stezek je zaměřena také na ty nejmenší návštěvníky Šumavy, kdy se snaží upoutat pozornost formou her a hádanek. Seznam jednotlivých naučných stezek na Šumavě najdete zde.
Tipy na konkrétní výlety na Šumavě:
Stezka v korunách stromů v Neuschönau
Nacházíte-li se v blízkosti hraničního přechodu Strážný nebo Železná Ruda, můžete přejet do bavorského městečka Neuschönau, kde najdete zajímavou stezku v korunách stromů a lesní zvířecí safari (Tierpark). Nespěcháte-li či máte-li malé děti, lze výlet rozdělit do dvou dnů. Detailní popis zde.
Černé a Čertovo jezero
Tyto dvě šumavská jezera jsou nejsnáze dosažitelná z parkoviště na Špičáckém sedle. Vzdušná vzdálenost mezi těmito jezery je pouhých 1,5 km. Mezi jezery probíhá horský hřeben od Špičáku po Jezerní horu. Zajímavostí je, že právě tento hřeben tvoří hlavní evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Více info zde.
K jezeru Laka
K jezeru Laka se můžete vydat po modré turistické značce od severu (5,5 km). Cesta k jezeru a zpět trvá na kole 1 hodinu, pěšky zhruba 3 hodiny, s dvěma malými dětmi a kočárkem se dá zvládnout za cca 5 hodin. První polovina trasy vede po nové asfaltce, zbytek tvoří kvalitní zpevněná cesta.V polovině trasy je kulturní vložkou hrobka rodů Abelů v zaniklé Staré Hůrce. Výchozím bodem je neplacené parkoviště Nová Hůrka u hlavní silnice spojující Hartmanice a Železnou Rudu. Detaily trasy naleznete zde.
Výlet na Poledník a Prášilský jezero
K Prášilskému jezeru a k Poledníku se nejsnáze dostanete z Prášil po červeně značené turistické cestě. K Prášilskému jezeru (1080 m n. m.) je to přibližně 4,3 km. Při dostatku sil můžete dále pokračovat k Polední hoře (1315 m n. m.). Z Prášilského jezera na Poledník je to dalších 5 km po poměrně těžké trase do kopce.
Plešné jezero
Toto jezero se nachází pod vrcholem Plechého (1378 m n. m.). K Plešnému jezeru vede stezka z Nové Pece - část Láz. Od Láze se vydejte po Naučné stezce Schwanzenberský kanál, po 2,7 km přijdete na rozcestník Schwarzenberský kanál a Koňský potok. Odtud je to už pouze 3,8 km k Plešnému jezeru po zelené turistické značce. Kromě nádherného jezera s vysokou jezerní stěnou zahlédnete po trase také kamenné moře. V případě dostatku sil, můžete vyjít také k památníku spisovatele, malíře a především básníka Adalberta Stiftera, který je umístěn nad jezerem.
Jezerní (neboli Kvildská) slať
Toto vrchovištní rašeliniště se rozprostírá mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda. Zavede vás sem krátká naučná stezka Kvilda - Horská Kvilda. Žijí zde některé vzácné druhy rostlin i živočichů. U vstupu do rezervace narazíte na vyhlídkovou věž, která umožňuje výhled na téměř celé rašeliniště.
Tříjezerní slať
je malé horské vrchoviště pramenitého typu. Svůj název dostala slať podle tří jezírek uprostřed vrchoviště. Krátká naučná stezka s přístřeškem a informačním panelem u vstupu umožňující pohodlnou prohlídku části s jezírky.
Chalupská slať
Toto největší rašelinné jezírko v ČR najdete 1 km od Borové Lady. Skládá se ze dvou rozsáhlých samostatných vrchovišť spojených mělkou vrstvou rašeliny v jeden rašelištní komplex. Větší jižní rašeliniště se nazývá Chalupská slať, menší severní Novosvětská slať. Foto zde
Šestidenní výlet podél Vltavy - lodě a kola
Výlet začíná na Soumarském mostě. První den se na lodích sjede až k Lipenskému jezeru, do Nové Pece. Tam Vám vyměníme lodě za kola a Vy dále pokračujete po pravém břehu Lipenského jezera do Vyššího Brodu. Pokračování zde.
Stálá expozice historie Kvildy a Bučiny
Tato stálá expozice zachycuje historii obce, nabízí velké množství dobových fotografií a pohlednic, dokumentujících i širší okolí. Jsou zde shromážděny veškeré informace týkající se způsobu života a práce našich předků, doloženy původními výrobky předků. Více info zde
Prameny Vltavy
Velmi navštěvovaná přírodní rezervace na úpatí Černé hory (1315 m n m.), nedaleko hraničního přechodu s Německem a asi 6 km od obce Kvilda. Místo i okolí je upraveno pro turisty, nechybí informační tabule. Vltava má pramenů více, ale vysoko v nepřístupném terénu. Cestu k pramenu lemuje naučná stezka Fenomén horské přírody (o vývoji Šumavy). Téměř po celou dobu vede cesta lesem, v blízkosti Černého potoka, který je počátkem Vltavy.
Františkovské bažiny
Bažiny v blízkosti osady Františkov. Do těchto míst pašeráci a převaděči unikali strážcům hranic. Úkryt nacházeli také v oblasti rašelinného jezírka Chalupská slať.
Annín
Milovníci vojenství a všeho kolem něj si přijdou na své kousek od campingu v Anníně, kde je možné navštívit vojenský bunkr. K vidění je zde krom samotného opevnění s protiatomovou úpravou také dobová výstroj a výzbroj naší armády. Do historie návštěvníky zasvětí informační listy u přístupové cesty doplněné odborným výkladem.
Dálší zajímavostí v této oblasti je Sklárna Annín, Novogotická kaple a Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína (detaily naleznete zde).
Jízdárna Divišov
Milovníci koní mohou navštívit v Divišově u Sušice místní jízdárnu. Nabízí celodenní vyjížďky, výcvik začátečníků i poníky pro děti.
Výšlap na Boubín
Nechte se inspirovat tipem na příjemný výlet. Projeďte se vlakem přes nejvýšše položenou železniční stanicí v České republice a z Kubovy Huti přejděte přes vrchol Boubína zpět do Vimperka. Detailní popis zde
Oblík
Šumavští rodáci tvrdí, že nejhezčí východ slunce na Šumavě je vidět z vrcholu Oblíku. Z Modravy tento vrchol je vzdálen 8,5 km, kdy po modré směrem k Poledníku dorazíte po 7,5 km k rozcestí Za Oblíkem a odtud už je to pouze kilometr k vrcholu.
Řeka Vydra
Procházka podél koryta řeky Vydry patří k nejčastějším navštěvovaným místům na Šumavě. Tato horská říčka spolu s kamenitým korytem vytváří úžasnou scenérii. Pohled na Stezka podél Vydry vede z Čeňkovy Pily na Antýgl, kde v půli této cesty se nachází Turnerova chata. Na Turnerově chatě se můžete občerstvit a také spatřit malého Vydrýska.
Vítkův Kámen
Naplánujte si výlet z Frýdavy, popř. z Frymburku (přesun do Frýdavy pomocí přívozu) na zříceninu Vítkův Kámen. Z Frýdavy se vydejte po žluté turistické stezce a na rozcestníku Uhliště dále pokračujte po červené. Délka trasy 6,6 Km
Třístoličník (1311 m.n.m)
Vrchol této hory leží na hranici třech států (ČR, SRN, Rakousko). Na vrcholu se nachází tři žulový bloky, ke kterým se váže pověst o zasedání králů Čech, Rakouska a Bavor. Cesta na vrchol z Nového údolí vede kolem Rosenauerovy nádržky, kde začíná Schwarzenberský plavební kanál. Tento náročný výšlap vede po červené turistické značce z Nového údolí až na samotný vrchol. Délka trasy 6,5 Km
Vyhlídka nad Borovou Ladou
Vyhlídková věž nad Borovou Ladou je umístěna na trase naučné stezky Les. Nástup na tuto stezku je u informačních tabulí před obecním úřadem v Borové Ladě. Stezka o délce 4 km Vás seznámí s významem funkcí lesa v krajině. Mapa trasy zde
Březník
Příjemná vycházka údolím Modravského potoka k okraji Luzenského údolí. Vydejte se z Modravy po zelené turistické značce směr Březník. Z Březníku nazpět do Modravy vede trasa podél Modravského potoka po modré turistické značce. Mapa zde
Hrad Kašperk
Vydejte se z Kašperskohorského náměstí na hrad Kašperk. Po zelené turistické trase se vydejte z náměstí, na trase dlouhé 3 km Vás čeká 200m převýšení. Nicméně i tato překážka určitě stojí za návštěvu hradu Kašperk.
Okolo Lipky
Hluboké lesy a mnoho zajímavostí v okolí Lipky vybízí přímo k vycházce. Nechte se inspirovat tipem na výlet zde.
Přírodní památka Pod Popelní horou
Okruh přes Popelnou Vás zavede do míst, které obývali Keltové a nabídne mnohé další zajímavosti a také výhledů do krajiny. Více zde
Ostrý
Vrchol Ostrý (něm. Osser, 1293 m n.m.) dostal název dle svého špičatého vrcholu, čímž je snadno odlišitelný od ostatních vrcholků v této části pohoří. Vrchol Ostrého leží přímo na státních hranicích a vytváří spolu s Malým Ostrým (1266 m n.m.) siluetu, díky níž si vysloužil přezdívku „Prsa Matky Boží“. Další info zde
Okolo Horské Kvildy a Hamerského potoka
Nedotčená šumavská příroda v okolí Horské Kvildy a stezka podél horské říčky Hamerského potoka přímo vybízejí k výletu. Další info zde
2 tipy na výlet pro nadcházející slunečný víkend
Víkend slibuje na Šumavě opět nadstandardní teploty a slunečné počasí. Přinášíme Vám 2 tipy na výlety.
1. Kleť: nejstarší rozhledna v republice
Zhruba šest kilometrů severozápadně od Českého Krumlova se vypíná 1 084 metrů vysoký kopec Kleť s rozhlednou, restaurací, televizním vysílačem a hvězdárnou. Na Kleť, nejvyšší vrcholek Blanského lesa, se nejlépe dostaneme od obce Krasetín. Odtud vede na vrchol 1 752 metrů dlouhá lanovka, překonávající výškový rozdíl 346 metrů.
Rozhledna Kleť: kamenná novogotická "Josefská" rozhledna tady byla postavena již v roce 1825 a je nejstarší rozhlednou v České republice. Výhled z kamenné věže vysoké 18 metrů vás ohromí. Na jihu spatříte Český Krumlov a za ním lipenskou přehradu. Za dobrých podmínek můžete spatřit vrcholky Alp. Na západě potom se vypínají vrcholky Šumavy. Severně spatříte Českobudějovickou pánev a zámek Hluboká. V dálce za nimi se rýsuje Česká Sibiř. JIhovýchod slibuje výhled na Novohradské hory. Pro ty, kteří chtějí zakusit romantiku rozhledny přes noc, je k dispozici ubytování.
2.Boubín: nejvýše položená rozhledna v Česku
Tato mohutná, zdaleka viditelná hora dosahuje nadmořské výšky 1 362 metrů. Tyčí se kousek na jih od města Vimperk. Na jejím jihovýchodním úpatí se rozkládá proslulý prales, kolem něhož vede naučná stezka.
Rozhledna Boubín: 21 metrů vysoká rozjledna byla postavena v roce 2004 a je nejvýše položenou rozhlednou v České republice, nepočítáme li vyhlídkovou plošinu televizního vysílače na Pradědu. Svou cestu začněte v Kubově Huti a pokračujte po modré turistické značce. Zdoláte zhruba 5 kilometrů a celkové převýšení okolo 370 metrů. Za zmínku stojí fakt, že Kubova Huť je nejvýše položená železniční stanice v ČR. Leží v úctyhodných 995 metrech nad mořem. Rozhledna boubín poskytuje famózní výhled, patrně nejrozsáhlejší výhled na Šumavě. Na východě kromě četných šumavských kopců za dobré dohlednosti uvidíme i Novohradské hory. Na jihovýchodě potom nedaleký kopec Bobík a lipenská vodní nádrž. Na jihu se vlní Plešská hornatina s nejvyšším vrcholkem české části Šumavy, Plechým. Při dobrých podmínkách spatříte vrcholky Alp. Na západě vystupují další šumavské velikány i s nejvyšším Javorem. Na severní staně leží město Vimperk a za dobrých podmínek viditelnosti spatříte hřebeny Brd, Jistebnickou vrchovinu a kousek na pravo vrcholky České Sibiře. Boubín neposkytuje možnost ubytování, ale v okolí je dostatek pensionů, určitě si nějaký vyberete!