Aktuality

Pro zkrácení čekání na Kašperskou 30 pro vás máme připraven miniseriál několika zajímavých článků a informací o historii lyžařského běžeckého sportu na Šumavě.
Běžecké lyžování se zde zrodilo brzy po 2. světové válce pořádáním tehdy Sokolovského branného závodu a pokračovalo příchodem dvou tělocvikářů na místní školu. Ve spolupráci s místní TJ a jejími lyžařskými nadšenci, MUDr. Miroslavem Müllerem a Františkem Kortusem vznikla široká základna mladých závodníků. Od roku 1958 byly zde pořádány četné závody žactva i dorostu a místní tak získávali přebornické tituly okresní i v župě šumavské. V roce 1962 zde natáčela i ČT.
Od roku 1963 byl pořádán závod Kašperskohorské štafety a o dva roky později se jel i 1.ročník Kašperskohorské patnáctky s velkou účastí. Mezi nejlepší místní, kteří se probojovali i do celostátních přeborů tehdy patřili Mirek Müller, Káča Mastná, Marie Hubačová (členka reprezentačního B družstva), Miluše Chánová a úspěchů v biatlonu dosáhli Jirka Holý a Jana Oudesová. Tak mladí lyžaří šířili slávu Kašperských Hor i v jiných horách.
Tato „zlatá doba“ skončila odchodem tělocvikářů z místní školy v polovině sedmdesátých let. Pak už jen jednotlivci pod individuálním vedením provozovali úspěšně tento zimní sport. Proto stojí za zmínku úspěchy na poli republikovém Petra i Dana Nováka v kategorii žactva i dorostu. Další borec Mirek Vrhel byl v letech 1985-87 platným členem Dukly Vimperk v soutěžích 1. ligy.
Autorem článku je šumavská legenda Emil Kintzl, který se narodil 23.2. 1934 v Praze. Žije v Kašperských Horách, zajímá se o historii regionu a je autorem dvou knih s touto tematikou. Pan Kintzl si již v dětství oblíbil lyžování, které se stalo jeho celoživotním sportem. Dodnes se podílí na údržbě turistických cest.