Aktuality

Přikládáme zajímavou informaci o televizním vysílání za účasti kašperskohorských občanů:
V sobotu 19.12. v 9.10 na ČT 2 bude odvysílán pořad z cyklu Folklorika s názvem Umrlčí prkna. "Natáčeli jsme zejména v Kašperských Horách a přilehlém okolí, navíc v hlavní roli účinkuje dr. Horpeniak", řekla Renata Šáchová, ČT Praha
Z tiskové zprávy:
Většina z nás si jich nevšimne. Zbylo jich jen několik, ač bývaly hojným průvodcem na cestě poslední v nehostinných krajích. Omšelá, zašlá, větry ošlehaná a mrazem vysušená, dešti zmáčená prkna posledního odpočinku.
Úcta k zemřelým náleží k nejstarším a nejzákladnějším projevům lidské civilizace. Na Šumavě a v Bavorském lese se od nejstarších dob praktikoval zvláštní a svérázný zvyk spojený s kultem mrtvých. Bylo to stavění umrlčích prken, která se časem stala atributem těchto odlehlých krajů. Vzpomeňme na ohlas tohoto zvyku v díle Karla Klostermanna, Josefa Váchala či Alfreda Kubina.
Od 19. století patřila zdobená umrlčí prkna k nejtypičtějším reáliím krajiny po obou stranách šumavské hranice. U nás tento zvyk udržovali výhradně němečtí obyvatelé - s jejich nuceným odchodem po 2. světové válce přestal existovat. Na bavorské straně se dnes stará umrlčí prkna pečlivě konzervují a aktuálně stavějí nová – při cestách, na krajích lesů, u polních křížů a kapliček. Lze tak tvrdit, že zvyk stavění pamětních umrlčích prken je tu dodnes živý a stal se jedním z výrazů kulturní identity obyvatel Bavorského lesa.
V šumavské krajině je tento zvyk udržován jen symbolicky díky úsilí folklórních nadšenců. Sice už dávno neslouží k pohřebním ceremoniálům, ale jejich tvůrci nám připomínají starou tradici, kterou málem odnesl čas. Výjimečně a vzácně se tak staví na Šumavě nová umrlčí prkna na památku dávným pokolením nebo konkrétním osobnostem, které se zasloužily o tento kraj.