Aktuality

Soutěž o nejlepší popularizační text vědce - soutěž, která vám přinese nejen zábavu, ale také nové, zajímavé informace o Šumavě.
Šumava je překrásný kout Evropy, ve kterém se snažíme, jako v jednom z mála míst v Evropě, uchovat divokou přírodu. To je lákavé nejen pro turisty, fotografy, filmaře, ale také pro vědce, kteří tu mají jedinečnou možnost pozorovat nejrůznější přírodní procesy. Na území Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava probíhají každoročně desítky různých krátkodobých nebo i dlouhodobých zkoumání a monitoringů, které přinášejí zajímavá a nezřídka překvapivá zjištění.
Některá z nich vám chceme představit zábavnou formou v rámci soutěže Šumavská mozkovka 2014. Do prvního ročníku tým pracovníků NP a CHKO Šumava oslovil několik vědců se žádostí, aby zpracovali svůj šumavský výzkum do takzvaného popularizačního textu. Ten musí být srozumitelný i pro širokou, laickou veřejnost, protože ta rozhodne o tom, který ten výzkum je nejzajímavější nebo nejsympatičtější.
Do 1. ročníku soutěže Šumavská mozkovka bylo vybráno pět výzkumů, které zpracovávali vědci z různých koutů České republiky. Vědci se je snažili popsat v článcích, které najdete v přehledu a máte možnost hlasovat pro tu práci, která vás nejvíce oslovila. Díky mediální spolupráci s Českým rozhlasem Plzeň budou vědci své výzkumy prezentovat v průběhu ledna 2015 i v jeho vysílání.
Více o soutěži a hlasování najdete zde
Uzávěrka soutěže je 8. února 2015, slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 13. února 2015, na kterém vědec, jehož článek obdrží nejvíce hlasů, získá cenu Šumavská mozkovka. Zároveň bude vylosován jeden šťastlivec, který získá bezplatné ubytování pro dvě osoby na víkend, tj. na dvě noci, na ubytovacím zařízení Správy NP a CHKO Šumava v termínu dle vlastního výběru. Další dva vylosovaní hlasující získají věcné ceny.
O nejlepším popularizačním textu bude v doprovodném hlasování rozhodovat také odborná porota složená z pracovníků čtyř českých národních parků. Hlavní cenou pro vědce je ale Šumavská mozkovka, která se bude udělovat za hlasy od široké veřejnosti. Vítěz získá plastiku mozkovky rosolovité, což je velmi vzácná houba, která nápadně připomíná lidský mozek. Roste jednotlivě nebo v malých skupinkách, v přirozených až pralesovitých typech lesů ve vyšších polohách na mrtvých kmenech a větvích buků, ale i jiných listnatých a dokonce i jehličnatých stromů. Ascotremella faginea, jak zní její latinský název, je zařazena v červeném seznamu makromycetů České republiky jako zranitelný druh a je chráněna zákonem. A ještě dodáme, že je nejedlá.
zdroj: NP Šumava