Aktuality

Ve vybraných stanicích v Jižních Čechách bude stát Kinematovlak “Včely letěly krásně” Nádraží sedmi jihočeských měst navštíví od 18. července do 31. srpna kinematovlak Českých drah, který veze putovní výstavu snímků z českokrumlovského Fotoateliéru Seidel. Ve speciálně upraveném vagónu uvidí lidé také filmy, včetně dokumentu Včely letěly krásně, po němž je expozice pojmenovaná. Vstup je zdarma.Děti zabaví promítání krátkých animovaných filmů a soupravu doplňuje Vláček Hráček, což je herna na kolejích.
Vlak začal svoji cestu 18. července na nádraží v Jindřichově Hradci a do konce prázdnin zamíří do Tábora, Písku, Volar, Horní Plané, Českého Krumlova a Českých Budějovic. Všude se zastaví na pár dní. Výběr fotografií z bohatého Seidelova archivu připomíná, že letos uplynulo sto let od vypuknutí první světové války „Výstava vychází z tvorby Fotoateliéru Seidel v letech 1914 až 1918. Ukazuje fotografie rekrutů i vojáků vracejících se z fronty domů na krátkou dovolenou. Návštěvníci také uvidí, jak lidé uctili památku svých kamarádů, otců, synů a přátel v rodné obci v podobě pomníků padlých a nezvěstných,“ přiblížil vedoucí fotoateliéru Petr Hudičák.
S válkou byly spojené osudy mnoha rodin po celém Rakousku-Uhersku. Rozkazy posílaly vojáky i na místa, kam se dnes dostanou jen zkušení horolezci nebo odvážní cestovatelé. Expozice přináší také různé příběhy, například rodiny Brodovy z Pohůrky, jejíž tři synové museli do války. Jeden z nich padl na východní frontě, druhý fotil v místech bojů a spolupracoval se svým švagrem Josefem Seidelem. Pozornost přitáhnou stereofotografie Gottfrieda Broda, tj. předchůdci dnešní 3D technologie prostorového zobrazování, a korespondence polní pošty. Zaujme rovněž unikátní soubor fotografií z reservních špitálů v Českém Krumlově, Větřní a Horní Plané.
Výstava na válečné téma pořádají České dráhy společně s ČD Cargo a Museem Fotoateliér Seidel. Tvůrci expozice vyzývají, aby lidé doma ještě zkusili najít něco po svých předcích na toto téma – fotografie, pohledy či dopisy mohou přinést do krumlovského muzea nebo do vlaku, třeba jen k zapůjčení. Zajímavé jsou nejenom snímky z fronty, ale třeba i portréty rekrutů či fotky z výcviku před odchodem na frontu. Nebo korespondenční lístky polní pošty, dopisy v různých obálkách či pohlednice vydávané na podporu strádajících doma i trpících na frontě. Odborníci stále věří, že se ještě najdou písemné vzpomínky na osudy vojáků spojené s životem na frontě za války, ale i z návratu domů. „Zaslouží si to ti, kteří zahynuli, i ti kteří přežili,“ dodává Hudičák.
Jízdní řád výstavy:
Horní Planá 12. – 19. srpna
Český Krumlov 21. – 28. srpna
České Budějovice 30. – 31. srpna