Aktuality

Projekt „Průvodců divočinou" letos pokračuje již 7. sezónu.
Datum spuštění rezervací byl pro letošní rok určen na středu 28.5. v 9.00 hodin.
Kdo jsou anebo co jsou „Průvodci divočinou"? ...
Jedná se o návštěvu nejrozsáhlejších území v Národním parku Šumava, které dodnes zůstaly domovem velkých zvířat, která odjinud byla lidskou civilizací již vytlačena. Vyskytuje se zde volně rys, tetřev, jelení zvěř, tetřívek a mnoho dalších vzácných živočichů a samozřejmě i rostlin. Aby na Šumavě zůstala i pro příští generace zachována, tak je nutné ponechat co nejrozsáhlejších území bez ovlivňování člověka. V národním parku jsou za tímto účelem vymezeny I. zóny, kde je vstup omezen jen na řídkou síť značených stezek anebo se zde trasy vůbec nevyskytují. (Celkem tvoří pouze 13% území národního parku přísně chráněné I. zóny.) Při „výpravách za divočinou" má možnost nahlédnout do šumavského domova divokých zvířat z pochopitelných důvodů pouze omezený počet lidí.
Pro realizaci doprovodů za šumavskou divočinou je nutné získat výjimku ze základních ochranných předpisů, která ovšem přesně stanovuje podmínky vstupu, včetně termínů, průběhu tras a počtu osob ve skupině. Z těchto důvodů je kapacita doprovodů omezená, konají se za každého počasí a jsou fyzicky i značně náročné.
V letošním roce jsou připraveny vycházky do osmi oblastí po různých klasických, ale i zcela nových trasách, a to: do hlubokého kaňonu řeky Křemelné, do člověkem opuštěného Vltavského luhu, na nejvyšší vrcholky Šumavy porostlé doposud původními pralesy na Trojmezné a na Smrčině a domova tetřeva na Modravských pláních. Dále jsou naplánovány výpravy s východiskem ze Stožce - přes Spálený luh až na horu Kamennou a ze Železné Rudy po hraničním hřebenu Polomu s návštěvou unikátní oblasti Medvědích Jam a jinam. Z Prášil můžete vyrazit na vrchol hory Ždanidla anebo nově do kaňonu Křemelné pod Stodůlkami.
Všichni Průvodci divočinou jsou místní lidé vyškoleni jako „Průvodci krajinou a přírodou Šumavy", kteří žijí v různých částech Šumavy. Vzhledem k rozloze Šumavy je vždy snaha, aby průvodcem byl vždy místní vyškolený odborník.
Novinky v roce 2014:
Jedna zcela nová trasa do horní části kaňonu Křemelné s východiskem z Velkého boru u Prášil vás provede jak podél divokého toku řeky Křemelné, tak na horu Slunečná.
Došlo ke změnám na trasách:
1) Vltavský luh - trasa 1 (ze Soumarského Mostu) a
2) Vltavský luh - trasa 2 (z Chlumu u Volar). Prodloužení tras vás zavede na doposud neznámá místa, které jsou v dosahu, tj. jednou vystoupáme navíc na horu Stožec s přirozenými smíšenými lesy s převahou buku a podruhé navštívíme domov bobrů, kteří řeku Vltavu v národním parku poměrně intenzivně znovu osidlují.
Také trasa „Trojmezná" doznala změn a seznámí nás zblízka s I. zónou Trojmezná hora, kde naplno probíhá přirozená obnova unikátního ekosystému horské smrčiny.
Novinky v roce 2013 byly:
Nabídka výprav do nových oblastí v NP Šumava - na Ždánidla z Prášil, do Spáleného luhu a na Kamennou ze Stožce, 3. trasa na Modravské pláně z Modravy.
Od září 2013 bylo poprvé nabídnuto celkem 14 vycházek do některých oblastí šumavské divočiny v CHKO Šumava (Boubínský prales, Černé jezero, Městišské rokle, Zhůřská hnízdiště).
zdroj: NP Šumava