Aktuality

Nový ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce, aby se návrh zákona o Národním parku Šumava a plán péče připravovaly společně. „Jsou tam věci, které se prolínají," řekl Brabec pro ČTK.
Mnoho vědců a univerzitních profesorů vyzvalo Brabce v otevřeném dopise, aby Šumavu zachránil a o její budozucnosti rozhodl podle faktů. Dopis zaslalo oddělení výzkumu biodiverzity Czechglobe Akademie věd ČR. Vědci a ekologové prosazují, aby se téměř polovina území ponechala přirozeným procesům bez jakékoliv intervence, s tím však nesouhlasí místní obce.
Nový plán péče bude pro správu NP Šumava závazný.Na jeho přijetí se také vážou dotace z EU. Tento návrh se připravoval tři roky. Ředitel parku Jiří Mánek (ODS), který se na tvorbě plánu podílel, ho obhajuje. Podle něj byl plán připravován v souvislostech s platnou legislativou a měl by být schválen. „Nově je do plánu péče zahrnuta ochrana soustavy Natura 2000 a také je poměrně precizně definována ochrana konkrétních zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů," uvedl v rozhovoru pro ČTK.
Podle ekologa hnutí Duha Jaromíra Bláhy bude chráněnost Šumavy pouze na papíře. Kritizuje dále i návrh na změnu podle klasifikace Světového svazu ochrany přírody (IUCN) z kategorie pro národní parky do kategorie chráněná území se speciální péčí.
Ředitel NP dále uvedl, že o zařazení do kategorie chráněných území se jednalo a hlasovalo v Radě NP Šumava. Na konec se odsouhlasilo, že NP Šumava bude zařazen ke čtvrté kategorii chráněných území. Tato zásadní změna ale podle Jaromíra Bláhy zcela není v souladu s unikátnímui hodnotami NP a rezignuje na ochranu bezzásahových částí přírody.
Sporné jsou také první bezzásahové zóny. V připravovaném plánu péče se má sice první zóna zcelit ze 135 na 35 ploch a zvětšit na téměř 18 tisíc hektarů (nyní je devět tisíc), bude se ale nadále dělit do dvou kategorií. Patnáct tisíc hektarů bude bezzásahových a zůstávajících 2,7 tisíce hektarů ve zvláštním režimu. Toto opatření především s ohledem na šíření kůrovce k sousedním vlastníkům. Podle ekologů ale jde o významné lokality, například v pralese na Smrčině nebo kaňonu Křemelné. Podle ekologů tento návrh péče navíc kopíruje části neúspěšného zákona exministra Tomáše Chalupy (ODS) a mohl by v budoucnuu nahrávat sporným projektům, jako je koridor pro lanovku a sjezdovku na Smrčinu. Tyto projekty jsou ale podporovány ze strany obcí. Pro lidi žijící v oblastech NP by znamenaly významný přínos pracovních pozic a příliv turistů.
Zdroj: ČTK
<ah>