Aktuality

Stejně upravené stopy jako loni čekají letos na Šumavě běžkaře. Správa parku sehnala na poslední chvíli sponzora na úpravu lyžařské magistrály. Bez příspěvku by neměla řada obcí na provoz rolby dost peněz a musela by omezit její provoz. Nejistota ohledně tras panovala ještě minulý týden (čtěte Šumava připravuje zimní údržbu běžeckých tratí a shání peníze na Bílou stopu)
Poměrně zásadním způsobem se mění strategie údržby stop v regionu jako celku. Nově se Bílá stopa zaměřujeme na tzv. šumavskou magistrálu vedenou národním parkem od Železné Rudy až po Novou Pec, včetně jejího připojení z nástupních míst v obcích. "Na ní chceme plně garantovat vysoký standard údržby, abychom jako region mohli hostům nabídnout jistotu dobré služby. Asi si řeknete, kdo to ale zaplatí? Díky iniciativě Správy NP do hry vstupuje nový partner – Česká spořitelna, a.s., jež je připravena se podílet na podpoře projektu Bílá stopa Šumava. Tyto prostředky se stanou základem pro vytvoření vícezdrojového „Bílého fondu“, z něhož bychom chtěli dlouhodobě podporovat lyžařskou turistiku na Šumavě." Říká Miloš Picek z RRA Šumava.
Trasy se na Šumavě začínají upravovat většinou kolem půlky prosince. Ráno vyrazí rolba z Modravy a projede zhruba čtyřicet kilometrů na místním okruhu. To stojí obec patnáct tisíc korun. Výrazně navštěvovanější je ale hlavní běžkařská tepna, která prochází přes celou Šumavu. Magistrála začíná poblíž Železné Rudy a po 140 kilometrech končí na Lipně. Letos by její úprava měla stát necelé tři miliony korun.
Řadě obcí, kudy magistrála prochází, by už na její úpravu nestačily prostředky. Vedení parku proto muselo stejně jako vloni sehnat sponzora. "Uhradí více než padesát procent nákladů na údržbu bílé stopy v Národním parku Šumava a šumavská magistrála se bude stejně jako vloni udržovat dvakrát týdně," informoval mluvčí Správy NP Šumava Pavel Pechoušek.
Třeba Horská Kvilda přišla kvůli rozpočtovému určení daní o polovinu peněz. Z jednoho a půl milionu teď dává čtrnáct procent do tratí pro běžkaře. Větší peníze by uvolnit nemohla. Starosta Modravy Antonín Schubert uvedl, že kdyby se nesehnal sponzor, udržuje se stopa maximálně jednou týdně, čímž by prudce klesla kvalita té stopy. Podle starostů se ale v budoucnu úprava stop bez poplatků neobejde. Zatím na ni návštěvníci Šumavy přispívají pouze dobrovolně.
"Pro letošní zimu chystáme společně se Správou NP a CHKO a šumavskými obcemi zlepšení standardu informovanosti lyžařů. V obcích by se měly objevit nové informace o nástupních místech do stop a tato místa v terénu označena. Po ročním odkladu začne fungovat informace do mobilu o aktuálním stavu lyžařských stop. Slibně se vloni rozvinuly speciální okruhy pro vyznavače bruslení, určitě tomu tak bude i letos. A kdo nechce strojově upravenou stopu, nalezne i tuto nabídku v informačních letácích, jež vydáváme pravidelně před každou zimou. Stejně tak i propluhované cesty pro pěší." Doplnil Miloš Picek.
Video: Klikněte pro reportáž ČT24
(zdroj: ČT24)