Aktuality

První šumavskou obcí, která se zbavila transformátorů, stožárů a sloupů elektrického vedení a vzdušných drátů, je Modrava v centrální části Šumavy. Obecní kasu stálo postupné odstranění nadzemního vedení elektřiny a zakopání do země kolem 30 milionů korun. Výsledkem zhruba šestiletého projektu je nejen čistší krajinný ráz, ale především podstatné zlepšení dodávky elektrické energie, řekl ČTK starosta Antonín Schubert. Poslední kousek vedení ještě zůstal v centru obce, zmizí na jaře při stavbě nové křižovatky.
Pohledem na krajinu bez až třicetimetrových ocelových či železobetonových stožárů a sloupů a kilometrů drátů se tak Modrava vrátila do doby šumavského spisovatele Karla Klostermanna, funkčností dodávky energie naopak konečně vstoupila do 21. století, řekl starosta. Modravu totiž trápila nekvalitní dodávka energie. "V mnoha domech nebylo možné instalovat elektrický sporák, akumulační kamna, elektrický bojler anebo řezat dříví cirkulárkou. Co bylo v jiných vesnicích běžné, bylo tady nemožné," uvedl.
Státní orgány sice podle něj stanovily, že výstavba nových nadzemních vedení se v národním parku zakazuje a musí se řešit kabelizací. "Součástí tohoto logického ustanovení však není ani zmínka o tom, kdo zaplatí rozdíly mezi nadzemním a podzemním vedením. Netřeba dodávat, že podzemní vedení je řádově dražší," podotkl Schubert.
Projekt obnášel odstranění mnoha desítek sloupů a stožárů, zhruba sedmi kilometrů vzdušného vedení a několika trafostanic. Místo nich se vybudovalo šest "kiosků", vedení se položilo v kabelu do země. "Modrava nemá geologicky jednoduchý reliéf, jsou tady prudké stráně a nahoře kopce, muselo se přecházet přes Modravský a Roklanský potok, kde se musely kabely zahlubovat do dna potoků," popsal práce starosta. Dlouhá liniová stavba navíc musela získat veškerá povolení i od národního parku.
Modrava platila celou výměnu na svém území. Díky skupině ČEZ, která na vlastní náklady propojila k Modravě náležející Filipovu Huť s Horskou Kvildou silovým kabelem, je zajištěna návaznost na jinou distribuční soustavu. Pomůže to v krizových situacích a případných výpadcích dodávky, o které tu vlivem počasí nebývá nouze, dodal starosta.
(zdroj: ČTK, foto modrava.cz)