Aktuality

Na Modravě došlo k historickému setkání vedení Správy NP a CHKO Šumava a starostů z německé strany Šumavy. Všichni si přejí otevření tradičního hraničního přechodu Modrý sloup skrze Luzenské údolí. Správa NP a CHKO Šumava zadala vytvoření odborného posudku vlivu na životní prostředí při případném průchodu turistů Luzenským údolím ve směru na Modrý sloup. Tato atraktivní trasa již měla být otevřena v létě, ale vše nakonec zakázal soud po stížnostech ekologických aktivistů v červenci.
Uzavření trasy pro pěší a cyklisty kritizovali bavorští starostové, kteří se na Modravě poprvé v historii sešli s českým vedením rezervace. Z německé strany mohou turisté až k hranici dojít, z české je přímá cesta kvůli ochraně tetřeva uzavřena a lidé sem nesmí už více než 70 let. Modrý sloup je přístupný pouze po delší a náročnější trase úbočím hory Špičník.
Čtěte více o tématu:
Zničí jedna cesta tetřeva aneb kdo může za Modrý sloup?
Na Modrý sloup mohou turisté alespoň náhradní trasou - úbočím Špičníku
Vše je jinak, na Modrý sloup se nesmí!
Na Luzný letos přes nově otevřený Modrý sloup
„Letos v létě jsme věřili, že k otevření Modrého sloupu dojde. A půjdeme přímou cestou Luzenským údolím až na Březník. Byli jsme velmi zklamáni, protože z naší strany mohou turisté pohodlně kdykoliv k hranici dojít, ale dál nesmějí. Ptají se na informačních střediscích, proč to tak je a nedokáží to pochopit," řekl Michael Siegl, místostarosta německé obce Neuschönau na druhé straně hranice u Modrého sloupu.
Jeho kolega Helmut Vogl místostarosta Sankt Oswald - Riedlhütte tvrdí, že už dnes míří k hranici stovky lidí týdně s tím, že nemohou jít přímou cestou Luzenským údolím, ale klikatě po úbočí Špičníku. Z německé strany mohou turisté dojít až k hranici, z české je cesta Luzenským údolím uzavřena. „Přímá cesta by byla pohodlnější. Modrý sloup je kauza, která nás ve spolupráci s českou stranou nejvíce trápí," řekl Helmut Vogl.
Správa šumavského parku už ale připravuje další pokus o definitivní zprůchodnění hraničního přechodu Modrý sloup u Modravy. Správa NP a CHKO Šumava najala odborníky na ochranu přírody - z bavorské i z české strany, kteří sepíší erudovaný posudek posuzující eventuální vliv turistů na životní prostředí.
„Věříme, že komplexní návrh řešení ochrany přírody a turistického využití území od Pramenů Vltavy až pod Poledník společně s odborným posouzením bude seriózní, a že se v červenci bude Luzenským údolím za určitých kompenzačních opatření chodit. Počítáme se zrušením stávající stezky úbočím Špičníku, turisté musí počítat s časovým omezením. S vysokou pravděpodobností vyhlásíme velké klidové území - asi 2500 hektarů, kam se vyjma této cesty nebude moci chodit,“ uvedl Jiří Mánek, ředitel šumavského parku.
„Děláme jakýsi screening report od renomovaného naturového posuzovatele, jednoho z Bavorska a jednoho z Česka. Některé dřívější studie nepracovaly s recentními daty, což byla jejich veliká slabina. Stavíme na recentním výzkumu, podle kterého víme, že cesta Luzenským údolím je pro tetřeva nejméně škodlivá, na rozdíl od cesty úbočím Špičníku a věříme, že tak to vyhodnotí také odborní posuzovatelé,“ doplnil Jiří Mánek.
Dagmar Kjučuková, ekologická aktivistka, předsedkyně Okrašlovacího spolku Zdíkovska a místostarostka Zdíkova ale zatím plány na vyhlášení klidového území označila pro idnes.cz za nedostatečné.