Aktuality
Ekologové z Hnutí Duha chtějí, aby Česká inspekce životního prostředí prošetřila devastující těžbu dřeva v Národním parku Šumava. Podle nich je také porušován zákon a vážně poškozována příroda v nejcennější části národního parku. Těžké lesní stroje při vyvážení už dříve pokácených stromů zničily turisticky značenou cestu a poškodily půdu i okolní stromy, napsal dnes ČTK ekolog Jaromír Bláha. Podle něj těžká technika a eroze nevratně poškodily lesní půdu. Hnutí Duha tvrdí, že ji na situaci upozornili turisté, kteří se na rozježděné cestě od Modravského potoka k Černohorskému močálu brodili po kolena bahnem.
Správa NP Šumava také podle aktivistů náhle začala odvážet dřevo z cenného území ponechaného přírodnímu vývoji kolem Ptačího potoka. Patří do druhé zóny, která je součástí bezzásahového území. Většina pokácených stromů měla být na místě ponechána k zetlení. Správa parku se k situaci zatím oficiálně nevyjádřila. Inspekce životního prostředí se už správě parku ohlásila, že přijde na kontrolu v následujících dnech.
Šéf správy národního parku Jiří Mánek podle serveru idnes.cz ale tak kriticky situaci nevidí. Na místě se prý byl podívat a konstatoval, že se to netýká lokality Na Ztraceném, kde se dřív konaly blokády proti těžbě. "Je to mimo ní, ve druhé zásahové zóně parku. Dřevo, které se osud vytahovalo, se vytahovalo v souladu s plánem péče a nedošlo rozhodně k žádnému porušení zákona. Je pravda, že na dvou místech je to více zbahněné, asi do 30 až 40 centimetrů hloubky. Nicméně jakmile budou udělány potěžební úpravy, tak nebude vůbec poznat, že se na místě přibližovalo dřevo. Takové situace se prostě v lese vyskytují. Věřím, že když přijede na kontrolu inspekce, shledá, že k žádnému pochybení nedošlo," řekl ředitel Mánek.
"Politicky dosazené vedení parku tím jasně dokazuje, že je tu víc pro zajišťování zakázek těžebním firmám než pro ochranu přírody. Zdá se, že se teď před parlamentními volbami snaží vytěžit a prodat, co se dá," uvedl v tiskovém prohlášení Bláha, jinak si prý vytahování i starého dřeva neumí vysvětlit.
V národním parku je zákonem zakázáno používat těžké stroje a intenzivní technologie. Na situaci prý upozornili turisté, kteří se prý na rozježděné cestě od Modravského potoka k Černohorskému močálu doslova brodili po kolena bahnem. Dobrovolníci lesních hlídek Hnutí Duha poté uvedli, že těžké stroje při vytahování dřeva z podmáčených porostů zničily značenou turistickou cestu, rozjezdily lesní půdu v okolních porostech a poškodily tam i zdravé stojící stromy.
(zdroj: ČTK, idnes.cz, Hnutí Duha)
<rk>