Aktuality
Železná Ruda nabízí turistům další naučnou trasu. Nová tetřeví stezka je dlouhá devět kilometrů a krásy přírody si z ní mohou vychutnávat pěší i cyklisté. Je to už čtvrtá naučná stezka, která během roku vznikla v tomto koutu Šumavy. Na tetřeví stezce se v pěti zastaveních dozvíme vše o těchto chráněných tvorech, kteří stojí za nedávným uzavřením cesty na Modrý sloup.
Výchozí bod stezky je v místě bývalého zámečku Debrník. Cesta se stáčí spolu s červeně značenou turistickou trasou směrem k jezeru Laka. Končí u odbočky k vrchu Polom. "Zajímavá je v tom, že se dotýká života, výskytu i historie tetřeva, který je na Šumavě dosti diskutovaným tvorem. Kvůli jeho populaci se totiž do různých oblastí vůbec nesmí vstoupit," uvedl místostarosta Železné Rudy Milan Kříž pro idnes.cz.
Tato trasa se ještě s dalšími naučnými železnorudskými stezkami stala náhradou za původně naplánovanou Lávkovou cestu, kterou zakázaly Železné Rudě vybudovat orgány ochrany přírody. Podle místostarosty byl důvodem právě tetřev.
Texty, které tvoří pět zastavení tetřeví stezky, vedení města podle Kříže posbíralo z různých zdrojů a od různých lidí tak, aby informace byly co nejvíc objektivní. "Každý totiž na adresu tetřeva říká něco jiného, tak doufáme, že informace přispějí k rozšíření 'tetřevích obzorů' návštěvníků," poznamenal Kříž.
Bude prý rád, když stezka přiláká turisty alespoň v takovém množství jako loni trasa s názvem Utajená obrana. Návštěvníky provádí bunkry a dalšími objekty bývalé železné opony, kterých je v okolí města více než padesát.
Poslední z pěti zastavení tetřeví stezky mělo být na vrcholu Polomu, ale správa národního parku podle Kříže nesouhlasila. "Argumentovali tím, že bude lepší návštěvníky na vrchol nelákat, i když se tam normálně může. Ale já doporučuji, aby turisté nahoru určitě šli. Je to úžasný kopec, teď navíc v podstatě bez porostu. Výhled je nádherný," láká místostarosta.
Další 3 stezky v okolí Železné Rudy: Sklářská, Utajená obrana a Historie obce
Jeho snem prý stále zůstává obnovení Lávkové cesty. "Měla by se obnovit už jen z historického hlediska, protože existovala od roku 1890 a jejím zničením na začátku 90. let byla přerušená historie. Je to dílo, které naši předkové poměrně náročně budovali dva roky v jezerní stěně. Byla s ní spousta práce, je to škoda," posteskl si Kříž, který prý nechápe důvody zákazu jejího obnovení.
Vede při červené turistické cestě nad Čertovým jezerem. Začíná na Rozvodí a pokračuje směrem do Alžbětína. Je kilometr dlouhá a tvořilo ji pět dřevěných lávek přes potok nebo skalní průrvy. Ještě po roce 1990 byla vyznačená Klubem českých turistů.
"Nikdo neví, kdo ji zničil, ale v Rudě se traduje, že to souviselo s ochranou přírody," popsal Kříž.
Cesta přitom fungovala i za pohraniční stráže, která ji využívala a opravovala. Protože ale byla v hraničním pásmu, tak si o ní mohli nechat turisté jen zdát. Stejně jako dnes.
zdroj: idnes.cz