Aktuality

Letošní událostí číslo 1 pro národní park mělo být otevření hraničního přechodu s Bavorskem Modrý sloup přes Luzenské údolí od 15. července, a to po 70 letech. Psali jsme o tom zde. Vše je však jinak, českobudějovický soud tento týden zrušil rozhodnutí správy národního parku a cestu nepovolil otevřít. Důvodem je ohrožený tetřev hlušec, resp. stížnosti ekologických aktivistů na vadné posudky vlivu na životní prostředí.
"Na Šumavě se vyskytuje jediná životaschopná populace tetřeva hlušce ve střední Evropě a park by ji měl chránit a nikoliv hledat způsoby, jak její ochranu prolomit," okomentoval pro idnes.cz rozhodnutí soudu profesor Vladimír Bejček, ornitolog a člen stínové vědecké rady šumavského parku. Naopak Jiří Mánek, ředitel Národního parku Šumava již dříve řekl: „nejnovější výsledky tříletého česko-bavorského monitoringu zřetelně ukázaly, že vedení trasy skrze Luzenské údolí představuje pro populaci tetřeva hlušce nejlepší řešení, které představuje rovnováhu mezi ochranou přírody a turistikou.”
"Jednou z možností, jak celou záležitost zvrátit, je podání kasační stížnosti," nastiňuje kroky správy parku její mluvčí Pavel Pechoušek. Tu mohou však podat jen účastníci řízení, kterými ale není Správa NP a CHKO Šumava.
Odpůrci cesty na Modrý sloup argumentují dále, že kvůli snaze propojit českou a bavorskou stranu Šumavy nelze porušovat zákony. Během let, kdy se správa parku snažila prosadit turistický chodník na Modrý sloup, navíc vznikly další přeshraniční stezky. „Na Šumavě se vyskytuje jediná životaschopná populace tetřeva hlušce ve střední Evropě a Správa NP by ji měla chránit, a nikoliv hledat způsoby, jak její ochranu prolomit,“ uvedl ornitolog Vladimír Bejček pro e15.cz.
<rk>