Aktuality

V Kambodži koncem června zasedal výbor Světového dědictví UNESCO, který rozhodl, že nezařadí Český Krumlov na seznam památek v ohrožení. To hrozilo městu mj. kvůli otáčivému hledišti v zámecké zahradě či přestavbě autobusového nádraží. Český Krumlov má nyní pokračovat v provádění „všech příslušných opatření, aby se zabránilo ohrožení mimořádné hodnoty majetku.“
Podle UNESCO se se stávající točnou nebude nic dít až do roku 2015, poté ji musí Česká republika odstranit, protože hrubě narušuje vzácnou barokní zahradu. Město České Budějovice jako vlastník konstrukce vypíše architektonickou soutěž na nové hlediště, které by bylo demontovatelné. Podle pracovního podkladu na soutěžní zadání by nové hlediště mělo mít kapacitu 800 diváků, což je o 150 více než dosud. Zázemí účinkujících bude za zdí mimo zahradu a s točnou ho propojí tunel pod komunikací.
Český Krumlov má ze závěrečné zprávy, která z Afriky na jih Čech nedávno přišla, radost. "Tímto rozhodnutím se podařilo zastavit sérii předchozích usnesení Výboru světového dědictví, která vedla k požadavku přeřazení Českého Krumlova na Seznam ohrožených památek UNESCO. K tomuto pozitivnímu výsledku přispěla velmi dobře zpracovaná Zpráva o stavu statku "Historické centrum Českého Krumlova", kroky pracovní skupiny zástupců Ministerstva kultury, Národního památkového ústavu, Jihočeského kraje, města České Budějovice a města Český Krumlov," říká místostarostka Krumlova Jitka Zikmundová pro deník 5+2 dny.
Své mělo sehrát podle Jitky Zikmundové i vylepšení komunikace mezi republikou a Centrem světového dědictví. „Pozitivní výsledek je zároveň závazek a všechny zúčastněné strany musí právě nyní vyvinout úsilí, které umožní najít řešení dlouhodobě udržitelné existence otáčivého hlediště v Českém Krumlov,"" shrnula místostarostka Jitka Zikmundová pro deník.cz. Bohužel s pádem vlády se mění I obsazení postu ministra kultury, takže v tuto chvíli vůbec není jasné, kdy bude další jednání speciální komise týkající se problematiky otáčivého hlediště svoláno.
<rk>