Aktuality

Na Šumavě ubylo kůrovcem napadených stromů. Výrazně pomáhá i výsadba listnatých stromů a jedlí, které zaručují větší stabilitu lesa. Správa parku pořádá v sobotu 22.6. 2013 sázení pro veřejnost, kterého se zúčastní Miss Earth 2012 Tereza Fajksová.
„Šumava je jeden z českých národních pokladů a já se budu snažit ne jen jako, Miss Earth, ale také jako Tereza Fajksová pomoci jak jen to půjde. Každým zasazeným stromem pomáháme celému zdejšímu ekosystému. Stromy by měly být zdravé. Nejen ve městě, ale také na Šumavě," uvádí Tereza Fajksová.
Na Modravu přijede společně se svou kolegyní Monikou Leovou, která je českou Miss Earth 2013. „Šumava se v minulosti potýkala s lýkožrouty, kteří zdravé stromy ničili. Za každý usmrcený strom je teď třeba vysadit nový. Šumava je nádherná. Prostřední plné krásné přírody, čistého vzduchu. Bylo by smutné, kdyby se něco takového nezachovalo budoucím generacím," uvádí Monika Leová.
Obrázek: Tereza Fajksová
Sázení pro veřejnost se na Šumavě koná již třetím rokem v řadě. Vedle Modravy se bude sázet také na Velkém Boru nedaleko Srní. Lesníci správy parku se od letošního roku při sázení zaměřují pouze na listnáče a jedle, záměrně již vynechávají smrk. „Přeměna druhové skladby šumavského lesa směrem k vyššímu zastoupení jedle a listnáčů vede k jeho vyšší odolnosti, který člověk v minulosti změnil na smrčiny, ačkoliv byl původně smíšený. Lesy, kde vedle sebe rostou buky, jedle smrky, jsou méně náchylné k atakům větru i kůrovců," uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.
„Pokud člověkem přeměněné lesy usychají na velkých plochách, vytváří se tím podmínky, při kterých může vyrůst pouze smrk. K tomu, aby mladé buky a jedle mohly nerušeně růst, potřebují ochranu starých stromů, které však při napadení kůrovcem a následném rozpadu lesa rychle mizí," dodává náměstek pro lesní ekosystémy Jan Kozel.
Správa NP a CHKO Šumava plánuje, že během letošního roku vysází 250 tisíc sazenic. Což je méně, než v předchozím roce.
„Efektivními zásahy v předchozích třech letech se na Šumavě podařilo kůrovcovou kalamitu zastavit. Možnosti vzniku dalších holin se tak minimalizovaly. Z toho důvodu není potřeba zalesňovat v takovém rozsahu. Navíc dáváme větší prostor přírodě," uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava s tím, že výsadba listnáčů na Šumavě je samozřejmě v souladu s platnými lesními hospodářskými plány a je plánována pouze do II. zón národního parku.
Dřevina | Smrk | Jedle | Buk | Klen |
Přirozené zastoupení (%) | 51 | 13 | 21 | 2 |
Současné zastoupení (%) | 84 | 0,92 | 6 | 0,2 |
Na předem určených místech (vyznačených v mapách přiložených k tiskové zprávě) budou čekat zaměstnanci parku, kteří zájemcům o pomoc Šumavě vysvětlí vše potřebné a zájemce odvezou na místo, kde se bude sázet.
„Důležité je se na sobotu pracovně obléknout, vzít si svačinu a dostatek vody. Nářadí jako například motyky budou na místě připraveny," uzavírá Pavel Pechoušek.
1) Modrava
Místo srazu: centrální parkoviště v obci Modrava; GPS 49°1'26.000"N, 13°29'48.160"E
Začátek (sraz na parkovišti): 10.00 hod (dle zájmu a sil, možno až do 15.00 hod.)
Místa sázení:
A/ Modravská hora - cca 1 km přesun pěšky
B/ Na Ztraceném - s převozem účastníků na místo (dle počtu účastníků, počasí, atd.)
Mapa:
2) Velký Bor
Místo srazu: parkoviště u silnice mezi Prášily a Srním; GPS 49°6'9.410"N, 13°25'47.785"E
Začátek (sraz na parkovišti): 10.00 hod (i tady možno až do 15.00 hod.)
Místo sázení:
lokalita Pod Novou Studnicí - cca 1,5 km přesun pěšky
Mapa:
Co se bude dělat?
Budeme sázet obalované sazenice jedle, buku a borovice, připraveno je přes 2 000 sazenic.
Co s sebou?
Pouze pracovní oděv na sázení a svačinu a pití na posilnění. (Nářadí jako motyky atd. budou na místě připraveny.) Pozn.: Na místě bude odborný dozor Správy Národního parku Šumava, včetně doprovodu z místa srazu na místo výsadby. Výsadba je plánována do II. zóny. Využívány jsou vždy místně příslušné dřeviny.
Kontakty (pro všechny případy)
Modrava - Jan Bečvář tel.: 731 530 361
Srní (příslušný za úsek Velký Bor) - Petr Zdeněk tel.: 731 530 235
(zdroj: npsumava.cz)