Aktuality

Zeleň a několik parkovacích míst vznikne v centru obce Kvilda na Prachaticku místo objektů bývalé pohraniční roty. Ty začala Správa Národního parku Šumava, které areál patří, bourat 4. června. Končí tak období trvající téměř dvě desítky let, kdy opuštěná pohraniční rota jen chátrala. Územím areálu by rovněž měla vést nová turistická a cyklistická stezka, řekl novinářům a ČTK starosta Kvildy Václav Vostradovský.
"Věříme, že demoliční práce nebudou trvat dlouho a v červenci bude areál vyčištěný a prázdný," uvedl ředitel šumavského parku Jiří Mánek. Likvidace bývalých budov pohraniční stráže přijde zhruba na pět milionů korun bez odstranění ekologické zátěže. Šumavský park následně vymění areál s obcí Kvilda za jiné pozemky.
„Demolice vyjde na 5 milionů a práce jsou naplánovány a zorganizovány tak, aby do začátku hlavní turistické sezóny tohoto léta, byla plocha vyklizená a čistá," říká Jiří Kvapil, ekonomický náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava.
Plocha zhruba dvou hektarů, na níž budovy bývalé pohraniční roty stály, podle Vostradovského není určena k zástavbě. "Žádné hotely nebo jiné developerské projekty tu nevzniknou. Chceme mít na tomto místě hlavně zelenou plochu," uvedl Vostradovský.
Turistická a cyklistická stezka, která v budoucnosti bývalým areálem povede, odkloní pěší a cyklisty z hlavních silnic z Kvildy. Dostanou se tak příjemnější a bezpečnější cestou z jedné strany obce na druhou. Jedna budova areálu bývalé pohraniční roty zůstane stát. V objektu v těsné blízkosti obecního úřadu chce šumavský park vybudovat informační středisko a muzeum tematicky věnované osudům a zánikům bývalých obcí. "Někdy se zapomíná na to, že na Šumavě žilo až 19krát více lidí než dnes," uvedl Mánek. Za socialismu však režim zlikvidoval řadu kostelů, škol, hřbitov a osad v této lokalitě poblíž německých hranic. "Nechceme Šumavu znovu osídlit, ale chtěli bychom lidem připomenout historii," řekl Mánek.
Foto: vojensko.cz, maps.google.cz
<rk>