Aktuality

Vyšla nová kniha Zdeňka Roučky "Šumavou ze svobody do opony" - aneb vzpomínky na Železnorudsko 1930 – 1970.
Po úspěchu fotografických knih Tenkrát na Šumavě (2004), Předválečnou Šumavou (2006) a Šumavou Karla Klostermanna (2008) se plzeňský publicista Zdeněk Roučka vrátil ke staré Šumavě. Na stránkách se objeví na 295 originálních, velmi unikátních snímků. Ty připomínají období první masarykovské svobodné republiky, kdy malebná Šumava byla otevřená a přístupná všem. Bohužel tato éra skončila tragickými událostmi v září roku 1938. Mnichovská dohoda a druhá světová válka vrhly Šumavu na desítky let do její nejtemnější éry. Právě druhá rozsáhlejší část knihy bude tvrdým realistickým obrazem období, kdy Šumavu po roce 1948 doslova znásilnila železná opona, zbudovaná novým komunistickým režimem.
K dostání je kniha na všech informačních střediscích Správy národního parku za cenu 650 Kč. Knihkupectví Neoluxor ji ve svém elektronickém obchodě nabízí za 539 Kč (zde). Knihkupectví Daniel knihu inzeruje za cenu 473 Kč (zde).
Čtenářům se tak odhalí šokující obraz , kam se vyvíjelo sousední poválečné příhraniční Bavorsko, a naopak, do jaké nové „válečné" doby byla vtažena česká část Šumavy. Po mnoha letech bude možné pohlédnout i dobové záběry zakázaných míst na česko-západoněmecké hranici, o nichž mohli tehdy milovníci šumavské přírody jen tiše snít.
V knize nechybějí fotografie z dramatických událostí henleinovského povstání v železnorudském průsmyku, poválečného odsunu šumavských Němců a především obrazu smutně proslulé železné opony. Nová temná éra po r. 1948 přinesla zakázané hraniční pásmo, pohraniční roty, dráty pod napětím, vojáky ozbrojené samopaly, pozorovatelny, mnoho obětí ideologické války na státní hranici, sledování, nucené vysídlování a provokace STB. Přinesla také odstřely kostelů, kaplí a totální likvidaci řady šumavských vesnic, hřbitovů, osad a samot. Vedle toho se šumavské Železnorudsko stalo od 60. let centrem oslavovaných odborářských rekreací a vyhledávaným, byť okleštěným místem milovníků turistiky a lyžování. I to byl obraz Šumavy, jaký zachytí nová fotografická kniha Šumavou ze svobody do opony. Příprava knihy včetně pátrání po fotografiích trvala více než tři roky.
Snímky pocházejí ze soukromých sbírek i rodinných archivů. Další např. z Vojenského historického archivu, Archivu bezpečnostních složek, Ústavu pro studium totalitních režimů, Muzea policie ČR, Muzea Bavorské hraniční policie nebo ze Sudetoněmeckého archivu v Mnichově. Drtivá většina fotografií bude pro veřejnost zcela neznámá. Snímků, zachycujících realitu 50. a 60. let na Šumavě, nebylo vyfotografováno mnoho. O to cennější je fakt, že ty nejlepší budou v nové knize už navždy k vidění. Při přípravě knihy autor hovořil s řadou pamětníků a pečlivým pátráním shromáždil mnoho zajímavých a zapomenutých informací. Velmi podrobné texty k fotografiím tak přinášejí zajímavá fakta i zcela nové překvapivé skutečnosti. Kniha končí počátkem 70. let zahájením velké rekonstrukce železničního tunelu pod Špičákem.
Česko-bavorská hranice byla po desetiletí frontovou linií studené války. Obraz dramatického osudu Železnorudska je předobrazem osudu celé Šumavy i historie Československa.
V době otevřených evropských hranic zůstává kniha Šumavou ze svobody do opony strhujícím a varovným mementem minulosti! Zároveň je nejlepší knihou zobrazující Šumavu za studené války!
OSNOVA KNIHY ŠUMAVOU ZE SVOBODY DO OPONY
Výpravná fotografická kniha má rozměry 235x305 mm!
První, kratší část knihy přibližuje prostřednictvím unikátních fotografií idylický obraz Šumavy a Bavorského lesa zpočátku 30. let minulého století. Některé důležité snímky pocházejí z 20. let. Ukazují svobodnou Šumavu v prostoru Železné Rudy jako oblast s bohatým turistickým ruchem i typickými obrazy tehdejšího života, včetně samotných obyvatel. Železná Ruda patřila mezi nejmodernější turistická a lyžařská horská centra té doby. Krajina byla otevřená a návštěvníci se zde i po okolních horách mohli pohybovat zcela svobodně.
Ve střední části knihy ona idyla poetické staré Šumavy pomalu končí. Fotografie s podrobnými texty přibližují v druhé polovině 30.let zvyšující se napětí mezi Čechy a Němci a popisují také nejrůznější střety a konflikty. Zlom v knize nastává s henleinovským povstáním, boji v Železné Rudě, atmosférou kolem mnichovské dohody a obdobím druhé světové války, které velmi emotivně přibližují např. obrazy padlých šumavských Němců na tzv. Sterbebilder (armádní parte).
Zajímavou knihou o Šumavě je také Návrat krále Šumavy od Jana Žáka, psali jsme o ní zde. Kniha se dočká i filmového zpracování.
V době po druhé světové válce kniha ukazuje poměrně drsně realisticky atmosféru odsunu Němců ze Šumavy i obraz poválečné Šumavy v krátkém svobodném období do r. 1948.
Počátkem 50. let začíná další, nejrozsáhlejší část celé fotografické knihy, která přibližuje cestu sousedního Bavorska a Bavorského lesa k novému rozvoji v demokratickém politickém systému. Česká část Šumavy je naopak zobrazena jako území, které uzavřela a zdevastovala železná opona, zřízená komunistickým režimem po roce 1948. Kniha ukazuje nově vzniklé zakázané hraniční pásmo, které mnoho km do vnitrozemí přeměnilo kdysi malebnou krajinu, plnou v života, v temné území nikoho („Niemandsland"). V něm vládli jen pohraničníci se samopaly a psy. Další blízké rozsáhlé uzavřené území používala pro svá vojenská cvičení tehdejší Čs. lidová armáda. Osa knihy se prolíná střídavě z české na bavorskou stranu a celý kontrast odlišného politického vývoje obou zemí je o to plastičtější a šokující. Mezi nejsilnější momenty patří bezpochyby obraz celkové totální devastace a likvidace téměř všeho, co připomínalo život německých obyvatel české Šumavy. Obraz svobodného života na bavorské straně nepotřebuje žádný komentář, fotografie jsou až příliš výmluvné...
Ještě nikdy v historii nevyšla takto obrazově postavená kniha, která s pomocí holých faktů, nových historických skutečností a strhujících neznámých fotografií zobrazuje nejbolestnější období česko-německé historie. Čtenáři najdou uvnitř na 295 historických snímků ve skvělé zrestaurované kvalitě. Kniha je zároveň varovným mementem, jak vypadala Šumava v době studené války. Je i tragickým obrazem toho, kam tehdejší Československo dovedl komunismus.
zdroj: www.npsumava.cz
<rk>