Aktuality

„Nový zákon o Šumavě je nejzelenější zákon, který šel prosadit“
Vláda schválila návrh zákona o Šumavě, se kterým půjde do sněmovny. S návrhem, který vypracoval resort ministra pro životní prostředí Tomáše Chalupy, nakonec souhlasil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten tento „vládní“ návrh dříve kritizoval kvůli možnosti zásahu proti kůrovci i v I., tzv. bezzásahové zóně. Návrh zákona by se měl dostat do Poslanecké sněmovny v květnu. Podle ministra Chalupy jde o návrh, který počítá s historicky nejvyšším podílem území v I. zóně. Ministerský návrh oceňuje například ředitel parku Jiří Mánek. Za „obrovské pozitivum“ zákona považuje především to, že jde o kompromis, na kterém se shodlo názorově široké spektrum odborníků.
Dva základní a nejvíce diskutované prvky návrhu zákona jsou jednak zonace a jednak režim v těchto zónách. Vládní návrh počítá s rozšířením I. zóny ze současných 13 procent na 26,53 procent území národního parku. Poněkud se ale mění režim této I. zóny, zatímco dnes se v oněch 13 procentech parku v I. zóně zasahovat (a tedy i kácet) nemohlo, nově to již půjde, a to ve 4,46 procentech „dočasně zásahových“ okrajových území nové I. zóny.
Také ministr Chalupa považuje návrh zákona za kompromisní, přestože se některým ekologům nelíbí. Obce totiž nakonec souhlasily s I. zónou v rozsahu zmíněných 26,5 % území, přestože jejich původní představa počítala jen s 15,9 % území. Vyvrací i argumenty některých odpůrců o možnosti stavění rekreačních zařízení a sjezdovek apod. na území parku. Podle ministra se na území I. zóny a IIa. zóny (což je 8,49procentní část II. zóny, která se v předem daném intervalu 15, 30 a 45 let má stát součástí I. zóny) bude moci stavět pouze základní turistická infrastruktura, jako jsou infomační stánky, značky a přístřešky, ale nikoliv rekreační zařízení. V IIa. zóně by bylo podle zákona zakázáno zřizování nových cyklotras, cyklostezek, hipostezek, míst pro parkování, nových zimních běžeckých tratí. Na druhou stranu otázkou je, zda zákon umožní toto obcházet tím, že půjde z národního parku účelově vyjímat některá území, například pro účely stavby lanovky Klápa – Hraničník.
Navrhovaný stav:
- I. zóna: 26,53 % (z toho 4,46 % dočasně se zásahy)
- IIa. zóna: 8,49 % (do 45 let bude začleněna do I. zóny)
- II. zóna: 59,87 %
- III. zóna: 5,12 %
- Celkem rozloha Národního parku Šumava 68 064 ha
Obyvatelé s trvalým pobytem na území národního parku budou moci podle vládního návrhu vstoupit bez povolení do I. zóny parku i mimo vyznačené cesty. Stačit jim bude souhlas pro vjezd motorových vozidel, která budou moci zůstat mimo místní komunikace.
Podle některých oponentů zákona je souhlas obcí dán tím, že mají možnost získat pozemky. Vládní návrh počítá s tím, že obce na území parku budou moci zažádat o přidělení území parku, která jsou nyní zastavěná nebo jsou podle územních plánů zastavitelná. Obce by měly tyto pozemky získat zdarma. V této souvislosti je však zajímavé rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze začátku dubna, jímž soud odmítl stížnosti Kašperských Hor a Hartmanic na Klatovsku související s těžbou dřeva. Podle soudu zájem na ochraně lesů v chráněných oblastech převažuje nad hospodářskými právy. Více o zamítnuté kasační stížnosti zde.
Do sněmovny ale údajně stále jde ještě paralelně alternativní zákon, ten je z dílny Plzeňského kraje a počítá s I. zónu v rozsahu jen 16,9 % území národního parku. S tímto návrhem ministr Chalupa nesouhlasí, přestože některé formulace lze využít. Z Poslanecké sněmovny tak nakonec může vyjít zákon jiný, který vznikne kompromisem mezi vládním návrhem a návrhem Plzeňského kraje. "Věřím, že se prosadí zdravý rozum, ne environmentalistický fundamentalismus," prohlásil například premiér Nečas. Proti vládnímu návrhu zákona se naopak staví ministři za LIDEM, i když na vládě se pouze zdrželi hlasování. O zákon se tak ještě dá čekat boj v parlamentu.
Rozhovor s ministrem Chalupou v České televizi 24.4.2013, o návrhu zákona pro Šumavu hovoří ministr od 12:15 minuty:
<rk>