Aktuality

Jednou z letošních novinek je možnost dostat se do Německa přes hraniční přechod Modrý sloup, a to díky novému návštěvnímu řádu Národního parku Šumava s platností od 1. května. „Po loňském rozhodnutí státní správy a ministerstva životního prostředí se pro veřejnost otevírá přístup k Luznému přes hraniční přechod Modrý sloup, který sloužil lidem tisíc let. Jen několik posledních desetiletí byl uzavřený. Návštěvní řád tak reaguje na potřeby návštěvníků české i bavorské strany Šumavy a reflektuje přání Správy NP a CHKO Šumava i NP Bavorský les," tvrdí šéf Národního parku.
Co říká Wikipedia:
Modrý sloup (německy Blaue Säule) je hraniční přechod mezi Českou republikou a Německem nacházející se v pohoří Šumava pod horou Luzný. Nejbližší obcí je Modrava, 3 km je však vzdáleno místo Březník, ve kterém je zřízeno informační středisko Národního parku Šumava.
Modrý sloup se nachází v Luzenském údolí, v přísně chráněné lokalitě výskytu tetřeva hlušce. V dřívějších dobách tudy vedla Zlatá stezka, respektive její pašerácká část, vyhýbající se mýtnému a clu. Hraniční přechod fungoval až do konce druhé světové války, po odsunu Němců z českého pohraničí a vzniku železné opony přestal být používán.
Přes hraniční přechod Modrý sloup mají nyní turisté možnost dostat se z Modravy podél Modravského potoka nebo z Kvildy přes prameny Vltavy, dále přes Březník až na Luzný (1373 m.n.m., německy Lusen). Turisté vyhledávající delší trasy se přes Modrý sloup mohou dostat až do Neuschönau k tamní stezce v korunách stromů. Pro vícedenní turistické výlety s přenocováním v některých z německých penzionů se potom otevírá možnost využít i atraktivní stezky mezi Luzným až na Velký Roklan (1453 m.n.m.).
Cyklisté podle dostupných informací mají zatím smůlu, na Německou stranu do blízkosti Luzného mohou přejet jen přes Bučinu. Podívejte se na cyklomapu.
<rk>