Aktuality

Na Šumavě by se letos mělo kácet nejméně za posledních sedm let. Kůrovcová kalamita je zřejmě u konce. Ukazují to data získaná z infračervených leteckých snímků lesů, které zpracovali správci národního parku a chráněné oblasti.
Vedení národního parku se nechalo slyšet, že letos pokácí o třetinu méně než loni a pětkrát méně než v roce 2011, kdy vrcholila kůrovcová kalamita. I nadále přitom trvá rozdílný názor na potřebu kácet mezi ochránci přírody a vedením národního parku. Například přírodovědec Jakub Hruška z oponentního sdružení vědců s objemem odhadované těžby pro rok 2013 spokojený není. "Spokojený bych byl s číslem patnáct tisíc kubíků. Ale je možné, že vedení parku chce číslo nadsadit, aby se na konci sezony mohlo pochválit. Nebo kůrovcovou těžbu park záměrně zvyšuje, protože peníze za prodané dřevo jsou přínos pro rozpočet parku," uvedl Hruška. Lidé z vedení parku jsou však přesvědčení o tom, že 50 tisíc kubíků by bylo velkým úspěchem.
Jak se kácely na Šumavě kůrovcem napadené smrky:
- 2009: 300 tisíc kubíků
- 2010: 350 tisíc kubíků
- 2011: 240 tisíc kubíků
- 2012: 75 tisíc kubíků
- 2013: 50 tisíc kubíků (odhad)
Server idnes.cz přinesl zajímavé obrázky krajiny zasažené kůrovcem. Upozorňujeme, že je zde zjevně akcentován postoj odpůrců kácení a zastánců přirozené obnovy lesa, ale snímky jsou to krásné. Doporučujeme.
Trojmezenský prales, největší a nejdochovalejší horský smrkový prales v ČR. Kůrovec tu působil nejvíce v letech 1995-1996 a 2003-2009. Záměr začít tu v roce 1999 kácet zastavila nenásilná blokáda, díky níž zůstal prales i nadále bez zásahů člověka (s výjimkou pokácení souší kolem turistické cesty). Dnes je tu vybudována naučná stezka, která ukazuje turistům, jak se horské pralesy přirozeně obnovují.
Horský smrkový prales na Smrčině. Návrhy Plzeňského kraje i ministra životního prostředí Tomáše Chalupy tu chtějí umožnit kácení. Tento snímek je z místa, kde už se kácelo - pásmo zásahů proti kůrovci na hranici s Rakouskem.
<rk>