Aktuality

Světový svaz ochrany přírody (IUCN) poslal řediteli šumavského parku Jiřímu Mánkovi dopis, v němž renomovaná organizace bez diplomatických kliček píše, že odebere Šumavě mezinárodní status národního parku, pokud nezačne účinně chránit vzácnou přírodu a dodržovat mezinárodní pravidla, píše server Aktualne.cz a další média.
Šumavě tak hrozí, že nebude zařazena do kategorie II (národní parky) mezinárodního žebříčku ochrany přírody. Důvodem je návrh nového zákona o Šumavě, který dokončil již na jaře ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Pokles šumavského parku o několik pozic na mezinárodní stupnici by sice neznamenal, že by Česko nadále nemohlo na Šumavě používat termín "národní park", nesplňoval by ovšem mezinárodní kritéria pro národní parky a ochrana přírody by nemusela být tak důsledná - například při kácení kůrovcových smrků v nejcennějších zónách parku.
Dopis IUCN výslovně říká:
„Bylo by velmi pochybné nadále nazývat území, které v minulosti bývalo spravováno podle standardů Kategorie II [národní parky podle IUCN], coby národní park. Proto WCPA [Světová komise pro chráněná území] a IUCN jasně prohlašují, že Šumava si při nyní navrhované péči nebude moci podržet statut Kategorie II. Znamená to, že na základě odborného doporučení bude přeřazena ve Světové databázi chráněných území (WDPA), v Seznamu chráněných území OSN a na seznamu Chráněná planeta. Název ‚národní park‘ bude sloužit pouze k místnímu použití a nebude uznáván mezinárodně…“
"Připravujeme nový plán péče a v souvislosti s tím se vede diskuse, k jaké kategorii IUCN by se měl šumavský park zařadit," řekl Aktuálně.cz ředitel národního parku Mánek. Dodal, že Rada národního parku letos odsouhlasila kategorii IV. "Je to kategorie řízená rezervace, kde je vedle části přírody s nutným managementem také pamatováno na plochy, které zůstávají zcela bezzásahové jako prostor pro divočinu," řekl Aktuálně.cz Mánek.
"Z pozice ředitele parku se domnívám, že ideální pro Šumavu by byla dvojí kategorizace, kdy by část národního parku ležela v kategorii II a část v kategorii IV. Dokonce existuje naprosto přesná mapa mého návrhu, kdy je 40 procent území zařazeno do II. a 60 procent území do IV. kategorie," poznamenal Mánek.
Naopak experti z Mezinárodního svazu ochrany přírody už před deseti lety k Šumavě poznamenali: "Snížení stupně ochrany na vnitrostátní úrovni změnou kategorie by mělo určitě katastrofické následky pro ochranu této velmi hodnotné oblasti. Dlouhodobý cíl návratu k přirozenému ekosystému, pokud bude skutečně realizován, by měl dostačovat jako zdůvodnění pro udržení národního parku v kategorii II."
"Kategorizace IUCN není závazná, IUCN je nevládní organizace. Po stránce odborné péče o národní park nemá kategorizace žádné dopady. Samotná ochrana přírody se neřídí ustanoveními nevládních organizací, byť s mezinárodní působností, ale příslušnými zákony konkrétní země a směrnicemi Evropské unie," tvrdí Mánek.
"Pokud bude Národní park Šumava v jakékoli kategorii, nebude to mít na chod správy parku ani na péči o území vůbec žádný vliv. Ani co se týká péče o ekosystémy, ani co se týká možných dotací, či příspěvků na činnost," dodal. Mánek připomněl, že například anglické národní parky jsou až v V. kategorii IUCN, stejně jako Krkonošský národní park.
Kategorie podle IUCN
• I., Ia, Ib: Přísná přírodní rezervace, divočina (v ČR jsou v této kategorii Modravské slatě, prameny Vltavy, prameny Dyje).
• II.: Národní park (Šumava, Podyjí).
• III.: Přírodní památka (mnoho maloplošných chráněných území).
• IV.: Území s řízenou péčí o stanoviště, druhy (prakticky všechny přírodní rezervace a některé přírodní památky)
• V.: Chráněné krajiny a moře (Krkonošský národní park).
• VI.: Chráněná území s řízenou péčí o přírodní zdroje (v ČR zatím nic).
Proč ale přeřazovat? Mohou za to developeři nebo političtí hráči? Obojí!
Podle serveru ceskapozice.cz může mít lpění na snížení ochranářské kategorie na Šumavě dvojí vysvětlení. Do ČR přijíždí mise Evropské komise, chce jí někdo dát najevo, že než důsledná ochrana přírody, je Česku na Šumavě bližší výstavba lanovek, sjezdovek a dalších developerských zájmů? A že se budou marně snažit přimět stát, aby víc dbal na své přírodní cennosti? Už teď si stát nechal vykácet cenná bezzásahová území a zájemců o šumavské dřevo je síla, píše server. Na vině může být ale i politika - popichovat šumavské obyvatelstvo proti ochraně přírody se zdejším politikům, i těm komunálním, dlouhodobě vyplácí. Proč znovu nevyužít příležitosti?
Měl by být Národní park Šumava přeřazen do nižší kategorie ochrany přírody? Hlasujte v anketě na facebooku!
Zajímavé odkazy a zdroje:
5.11.2012 - článek Aktualne.cz - Poslední varování: Šumava přijde o značku Národní park
1.11.2012 - článek Hnutí Duha - Ministr Chalupa se musí rozhodnout - buď začne chránit přírodu, nebo Šumava přestane být národním parkem
12.9.2012 - článek českápozice.cz - Zmizí nám Národní park Šumava před očima?
30.7.2012 - článek Aktualne.cz - Ze světového seznamu mizí jeden národní park: Šumava
11.3.2012 - článek Aktualne.cz - Přijde Šumava o národní park? Česko dostalo varování
31.3.2003 - Klatovský deník - Antonín Schubert - Nepřipusťte změnu kategorie, říká starosta
<rk>